LÄNKEN TILL
GOD MAT

Vi har hjälpt Gotlands krögare i över 25 år.

FÖR DEN MEDVETNE

Keges Grosshandel – för dig!

Vi jobbar för Gotland, vi jobbar för miljön och vi jobbar för att du som samarbetspartner ska få de bästa råvarorna smidigt och till ett bra pris.

Tillsammans med ett 20-tal andra grossister i Sverige samarbetar vi under varumärket Svensk Cater.

POLICY FÖR LIVSMEDELSSÄKERHET

Livsmedelssäkerhet är A och O för oss – det är något vi inte kompromissar med!

Keges Grosshandel har ett nära samarbete med Svensk Cater som är en av Sveriges ledande livsmedelsgrossister för uteätarmarknaden. Keges Grosshandel är en fullsortimentsgrossist som delar Svensk Caters strategi att vara nära kund och marknad, i vårt fall Gotland. Vi delar också policyn för livsmedelssäkerhet enligt följande:

Vi ska för våra kunder vara en flexibel partner som ger service, mervärden och omtanke. Livsmedelssäkerhet är A och O för oss, och det är något vi inte kompromissar med.
Keges Grosshandel ska följa lag och myndighetskrav samt krav för livsmedelssäkerheten som är avtalat med kunder.
Våra produkter är säkra och utgör inte någon hälsorisk när de används efter föreskrifterna.
Om det finns en vara som utgör risk tar vi bort den från sortimentet och ser till att informera alla relevanta kunder om den aktuella risken.
Med utbildning och träning samt en hög kommunikationsnivå säkras det att alla medarbetare utför sitt arbete med fokus på livsmedelssäkerheten.
Keges Grosshandel tillsammans med Svensk Cater värderar regelbundet effekten av insatsen på livsmedelssäkerhetsområdet.

MILJÖPOLICY

Alla måste ta sitt ansvar för vår gemensamma miljö.

”Vi på Keges Grosshandel ska kontinuerligt arbeta för en bättre miljö, förebyggande av föroreningar och minskad resursanvändning. Vårt mål är att vara en av Sveriges ledande livsmedelsgrossister, även inom miljöområdet. Vi ska följa gällande miljölagstiftning, samt andra regler och krav som vi berörs av, och agera med samhällets och kundernas krav och förväntningar i centrum. Genom vår vision att vara ”det självklara valet för den gotländska marknaden” – minimerar vi transporter av varor från producent till slutkund.”

Visby 2013-01-01

Tony Lantz – VD

CERTIFIERINGAR

Vi är stolta över att vara en certifierad grossist inom dessa områden.

ISO 14001

ISO 14001 är en internationellt accepterad standard, som utgör grunden för fastställande av miljöledning

ISO 22000

ISO 22000är en standard för kvalitetsledning inom livsmedelsindustrin.

KRAV

Fullsortimentsgrossist och distributör inom storhushåll. Paketering av Frukt och Grönt

MSC

Fisk och skaldjur med detta märke
kommer från ett MSC-certifierat hållbart fiske. www.msc.org/se

VARUMÄRKET KEGES GROSSHANDEL

Information och filer till dig som ska använda vårt varumärke.

Här hittar du våra logotyper för nedladdning, samt en grafisk manual som visar hur logotyperna ska användas. Hör av dig till oss om du har frågor angående användning av logotypen.

Grafisk manual

För digitala medier (png)

För tryck och print (eps)

Personal

Det här är vi

Säljavdelningen

Peter Andersson

Säljchef

E-post: peter@keges.se
Mobil: 0733 – 30 64 10
Telefon: 0498 – 29 16 73

Claes Danielsson

Hämtasansvarig

E-post: clabbe@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 59

Jonas Karlström

Inköpare

E-post: jonas@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 66

Håkan Lundberg

Utesäljare

E-post: hakan@keges.se
Mobil: 0706 – 19 16 81
Telefon: 0498 – 29 16 81

Tomas Müller

Inköp / Anbud

E-post: muller@keges.se
Mobil: 0767 – 87 52 98
Telefon: 0498 – 29 16 69

Jerry Söderberg

Innesäljare och Lager

E-post: jerry@keges.se
Telefon: 0498-29 16 62

Kicki Sortti

Innesäljare

E-post: kicki@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 75

Jakob Werkelin

Key Account Manager

E-post: jakob@keges.se
Mobil: 0703 – 29 16 98
Telefon: 0498 – 29 16 51

Kannika ”Eve” Wongprom

Innesäljare

E-post: kannika@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 74
Lager & Distribution

Mattias Öhman

Teknik & service

E-post: service@keges.se
Mobil: 0706 – 43 69 13

Robban Alfström

Frukt & Grönt Ansvarig

E-post: frukt@keges.se

Johan Alm

Chaufför landet

E-post: fordon@keges.se
Mobil: 0708 – 43 22 69

Per Funck

Lagerchef

E-post: per@keges.se
Mobil: 0706 – 84 63 53
Telefon: 0498 – 29 16 58

Andreas Lindström

Chaufför Visby

Mobil 073-610 22 47

Ludvig Molin

Chaufför landet

Mobil: 0705 – 74 01 30

Patrik Norberg

Transportledare

E-post: patrik@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 80

Christer Olofsson

Godsmottagare

E-post: krille@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 87

Tobias Olsson

Chaufför Visby

Mobil: 0704 – 68 00 40

Christer Sjögren

Godsmottagare

Telefon: 0498 – 29 16 54

Johan Sjögren

Frysen Plockning

Johnny Andersson

Kolonial plockning

Telefon: 0498 – 29 16 77

Kent Thomsson

Frukt & Grönt Plockning

Telefon: 0498 – 29 16 76

Kjell ”Charlie” Zetterblom

Chaufför landet

Mobil: 0702 – 37 49 54

Kalle Andersson

Chaufför Visby

Mobil: 0762 – 59 30 17
Sofia Gustavsson

Frukt & Grönt Plockning

Administration & Kontor

Ingela Buskas

Administration

E-post: ingela@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 50

Thomas Häggqvist

IT-ansvarig / Anbud

E-post: thomas@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 64

Tina Karlsson

Ekonomi/Lönehandläggare

E-post: tina@keges.se
Mobil: 0708 – 20 79 16
Telefon: 0498 – 29 16 53

Tord Lantz

Styrelseordförande

E-post: tord@keges.se
Mobil: 0706 – 69 50 00
Telefon: 0498 – 29 16 61

Tony Lantz

VD

E-post: tony@keges.se
Mobil: 0708 – 17 27 00
Telefon: 0498 – 29 16 65

John Lantz

IT

E-post: john@keges.se
Mobil: 0706 – 90 80 05
Telefon: 0498 – 29 16 71

Pernilla Lantz

Receptionist

E-post: pernilla@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 50

Magnus Palmgren

Grossistchef

E-post: magnus@keges.se
Mobil: 0708 – 35 22 16
Telefon: 0498 – 29 16 67