LÄNKEN TILL
GOD MAT

Vi har hjälpt Gotlands krögare i över 30 år.

VI FRÄMJAR DEN GOTLÄNDSKA MATSCENEN

På Keges bryr vi oss om Gotland och vi är stolta över att kunna skapa en levande ö genom våra tjänster. Vi levererar till restauranger, hotell, café, butiker och kommunala verksamheter. Med vårt lager beläget på Gotland kan vi erbjuda en unik service på högsta nivå. Vi värnar om det närodlade och närproducerade och med vårt nätverk med producenter och slutkunder kan vi skräddarsy våra kunders beställningar och leverera hållbart.

Vi vill vara våra kunders Gotländska lokala skafferi – Det är till oss på Keges du kan vända dig när du behöver en hållbar helhetslösning för din verksamhet. Vi lyssnar på dig och ger dig ett personligt bemötande för att skapa ett unikt samarbete på Gotland.

Livsmedelssäkerhetspolicy

Livsmedelssäkerhet är A och O för oss – det är något vi inte kompromissar med!

Vi önskar att:

Keges Grosshandel har en bred portfölj av kunder med skilda behov vilka vi servar med stor flexibilitet. Att hantera livsmedel är en förpliktelse. Därför har vi kompromisslös hållning till livsmedelssäkerheten och det är utgångspunkter för allt vi tar på oss. Det skall vara tryggt och säkert att samarbete med oss.

Vi förpliktigar oss att:

  • Efterleva alla krav på livsmedelssäkerhet som ställs genom lagstiftning och av myndigheter samt av våra kunder.
  • Upprätthålla ISO 22000 certifiering på samtliga avdelningar (nya avdelningar certifieras så snart som möjligt efter att de förvärvats).
  • Ställa krav på våra leverantörer om en ansvarsfull attityd och beteende till livsmedelssäkerhet.
  • Säkra att inte några varor i sortimentet utgör en livsmedelsrisk när de används enligt anvisningar.
  • Utbilda våra medarbetare och säkerställa att de utför sitt arbete med fokus på livsmedelsäkerheten. Detta inkluderar att genomföra egenkontroll efter våra rutiner.
  • Regelbundet utvärdera effekten av insatserna på livsmedelssäkerhetsområdet samt att genomföra interna och externa revisioner av livsmedelssäkerheten på samtliga avdelningar minst en gång om året.

MILJÖPOLICY

Alla måste ta sitt ansvar för vår gemensamma miljö.

”Vi på Keges Grosshandel ska kontinuerligt arbeta för en bättre miljö, förebyggande av föroreningar och minskad resursanvändning. Vårt mål är att vara en av Sveriges ledande livsmedelsgrossister, även inom miljöområdet. Vi ska följa gällande miljölagstiftning, samt andra regler och krav som vi berörs av, och agera med samhällets och kundernas krav och förväntningar i centrum. Genom vår vision att vara ”det självklara valet för den gotländska marknaden” – minimerar vi transporter av varor från producent till slutkund.”

Visby 2013-01-01

Tony Lantz – VD

CERTIFIERINGAR

Vi är stolta över att vara en certifierad grossist inom dessa områden.

ISO 14001

ISO 14001 är en internationellt accepterad standard, som utgör grunden för fastställande av miljöledning

ISO 22000

ISO 22000är en standard för kvalitetsledning inom livsmedelsindustrin.

KRAV

Fullsortimentsgrossist och distributör inom storhushåll. Paketering av Frukt och Grönt

MSC

Fisk och skaldjur med detta märke
kommer från ett MSC-certifierat hållbart fiske. www.msc.org/se

VARUMÄRKET KEGES GROSSHANDEL

Information och filer till dig som ska använda vårt varumärke.

Här hittar du våra logotyper för nedladdning, samt en grafisk manual som visar hur logotyperna ska användas. Hör av dig till oss om du har frågor angående användning av logotypen.

Grafisk manual

För digitala medier (png)

För tryck och print (eps)

Personal

Det här är vi

Säljavdelningen

Kannika ”Eve” Wongprom

Innesäljare

E-post: kannika@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 74

Claes Danielsson

Hämtasansvarig

E-post: clabbe@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 59

Jonas Karlström

Inköpare

E-post: jonas@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 66

Håkan Lundberg

Utesäljare

E-post: hakan@keges.se
Mobil: 0706 – 19 16 81
Telefon: 0498 – 29 16 81

Tomas Müller

Inköp / Anbud

E-post: muller@keges.se
Mobil: 0767 – 87 52 98
Telefon: 0498 – 29 16 69

Jerry Söderberg

Innesäljare

E-post: jerry@keges.se
Telefon: 0498-29 16 62

Kicki Sortti

Innesäljare

E-post: kicki@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 75

Jakob Werkelin

Försäljningschef

E-post: jakob@keges.se
Mobil: 0703 – 29 16 98
Telefon: 0498 – 29 16 51

Roberth Hansson

Innesäljare

E-post: roberth@keges.se
Telefon: 0498-29 16 63

Christopher Nilsson du Rietz

Innesäljare

E-post: christopher@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 87

Alexander Ahlström

Innesäljare

E-post: alexander@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 67

Lucas Lindberg

Utesäljare

E-post: lucas@keges.se
Mobil: 072 – 56 444 06
Telefon:
0498 – 29 16 72
Lager & Distribution

Johan Berggren

Chaufför glass

Telefon: 0498 – 29 16 50

Henric Rodlert

Lagerchef

E-post: Henric@keges.se
Mobil:
0706 – 35 89 91

Karl Aldén

Frysen Plockning

Telefon: 0498 – 29 16 85

Håkan Rasmussen

Kolonial plockning

Telefon: 0498 – 29 16 58

Andreas Lindström

Chaufför Visby

Mobil 073 – 610 22 47

Ludvig Molin

Chaufför landet

Mobil: 0705 – 74 01 30

Amadeus Hansson

Kolonial plockning

Telefon: 0498 – 29 16 80

Sven-Erik Johansson

Chaufför Visby

Telefon: 0498 – 29 16 50

Leonida Dammaggio

Kolonial Plockning

Telefon: 0498 – 29 16 50

Christer Sjögren

Godsmottagare

Telefon: 0498 – 29 16 50

Johan Sjögren
Frysen Plockning
Telefon: 0498 – 29 16 50

Johnny Andersson

Kolonial plockning

Telefon: 0498 – 29 16 50

Kent Thomsson

Godsmottagare

Telefon: 0498 – 29 16 54

Kjell ”Charlie” Zetterblom

Chaufför landet

Mobil: 0702 – 37 49 54

Sofia Gustavsson

Frukt & Grönt plockare

Telefon: 0498 – 29 16 77
Administration, Kontor & Teknik

Ingela Buskas

Administration

E-post: ingela@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 50

Thomas Häggqvist

IT-ansvarig / Anbud

E-post: thomas@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 64

Tina Karlsson

Ekonomi/Lönehandläggare

E-post: tina@keges.se
Mobil: 0708 – 20 79 16
Telefon: 0498 – 29 16 53

Tord Lantz

Styrelseordförande

E-post: tord@keges.se
Mobil: 0706 – 69 50 00
Telefon: 0498 – 29 16 61

Tony Lantz

VD

E-post: tony@keges.se
Mobil: 0708 – 17 27 00
Telefon: 0498 – 29 16 65

John Lantz

IT

E-post: john@keges.se
Mobil: 0706 – 90 80 05
Telefon: 0498 – 29 16 71

Pernilla Lantz

Receptionist

E-post: pernilla@keges.se
Telefon: 0498 – 29 16 50

Magnus Palmgren

Grossistchef

E-post: magnus@keges.se
Mobil: 0708 – 35 22 16
Telefon: 0498 – 29 16 67

Mattias Öhman

Teknik & service

E-post: service@keges.se
Mobil: 0706 – 43 69 13